Filtr

Filtr mám venkovní "Fluval 304", bohužel jsem se řídil rady výrobce a zakoupil jsem tuto velikost, dle mého by plně dostačoval typ "Fluval 204". Nelíbilo se mně jen vyústění, tak jsem ho upravil.
Poznámka z 14.2.2005: Fluval 304 je OK pro tento typ akvária - Fluval 204 by mohl být někdy slabý.
POZOR: pokud kupujete venkovní fluval tak jedině s novým Aqua Stop ventilem viz. Deník.

Parametry filtru:
Výkon čerpadla: 1000 l/hod
Objem: 6.6 l
Průtok filtrací: 710 l/hod
Počet boxů(stupňů): 3 - půlené

Nynější náplně filtru:
Spodní box: Fluval předfiltr, jedná se o keramické kroužky(válečky), jenom s tím rozdílem, že nejsou kulaté, ale je to myslím šestistěn s otvorem.
Prostřední box:Keramické kroužky(válečky s otvorem) pro kamarádky bakterie. Kdyby došlo k nějaké "havárii" tak tady keramiku vytáhnu a vložím aktivní uhlí.
ZMĚNA 1.2.20005 do druhé poloviny prostředního boxu jsem dal rašelinové granule Fluval vložené do pytlíku z husté záclony.(Neustále jsem se tomu bránil abych to nemusl měsíc co měsíc měnit, ale zvyšující se PH naší vodovodní vody mě donutilo.)
Horní box: Také keramické kroužky(válečky s otvorem) pro kamarádky bakterie.

Upozornění: Pokud používáš taky keramické kroužky, tak NIKDY nevyměnuj všechny naráz. Vždy jen 1/2 a vždy nejdříve 14 dnů po sobě (když už máš potřebu je vyměnit všechny).
Pokud vyměníš vše naráz, tak se ti radikálně změní rovnováha v akvárii a tato změna není moc žádoucí.
Stejně tak používáš-li klasický molitanový filtr, tak ho nikdy neper těsně po odkalení akvária - počkej aspoň ze 2-4 dny. Bakterie jsou totiž ve dně i ve filtru a pokud provedeš kvalitní odkalení, tak jejich život ve dně částečně narušíš, ale ve filtru jsou stále a mají čas se z filtru přemístnit do dna a po vyprání filtru se zase do něj nastěhují ze dna.

Úprava vyústění filtru

Vyústění filtr se mně moc nelíbilo, protože proud byl moc silny a doslova roztáčel vodu v akváriu. Takový proud, aspoň co mám já zkušenosti, není vhodný pro rostliny, zvláště pak pro dlouholisté vysoké rostliny jako například Valisnerka.
Proto jsem ho předělal jak je vidět na obrázku a umístnil jsem ho netradičně podél přední stěny akvária těsně pod hladinu. Pro výrobu nového vyústění jsem použil plastové trubky používané na vodovod. Hadice od filtru přichází ze zhora, proto na konci(na začátku) jsem dal vodovodní plastove kolínko a do něj kousek zbroušené trubky a na něj nasadil hadici fitru.

out

Zde je fotografie vyústění (ne moc zdařilá):
foto


Šangalovo akvárium

NAVRCHOLU.cz