Osvětlení

Osvětlení je to nejdůležitější pro zdárný růst rostlin.

Jako zdroj světla slouží 3 zářivky délky 895mm. Původně jsem měl 2, ale bylo to (dost) málo.

Zářivky jsou od firmy NARVA a moje kombinace je:
NARVA Oceanic Colour 30W - svítí od 9:00 - 22:00
NARVA Oceanic Light 30W - svítí od 10:30 - 20:00
NARVA Oceanic Nature 30W - svítí od 10:30 - 20:00

Toto postupné zapínání a vypínání nezpůsobuje rybkám takový světelný šok. Také proto, že první zářivka se zapíná v době kdy je v místnosti už dost světla a poslední se vypíná z 90% v době kdy se v místnosti ještě svítí.

Jako tlumivku a startér mám 3 komplety od firmy AquaGlo, nejsou sice nejlevnější, ale jsou pohodlné pro instalaci.
Tlumivky i startery jsou v krabičkách pod akváriem a k zářivkám vedou jen dráty s navlékacíma paticema. Jedinou výhradu bych měl k tomu že tyto dráty jsou jen asi 1.20m dlouhé, takže jsem je musel prodloužit - pokud nemáš o eletrice páru tak to radši nedělej. Je třeba použít káblík s dvojitou izolací a na spoje použít stahovací bužírky a vytvořit zase dvojitou izolaci.
O zapínání/vypínání se starají 2 časové spínače. Jeden od firmy Conrad ma dva nezávislé výstupy, ale vyrábí se jen v německém provedení(potřebuješ německou zásuvku bez kolíku, z těma dvoma fujtablíkama ze spodu a zvrchu) tento časový spínač je digitální a stojí jen o něco víc než spínač z jedním výstupem (záleží na tom jaký si vybereš pro srovnání).
Jednovýstupový časový spínač jsem zakoupil jako prvni a pak jsem teprve pátral jestli se dělá nějaký jiný(trošku hloupé, ale už je to tak).
Vypadá to že se rostlinám při tomto osvětlení daří a nevzniká větší množství řasy, než ze kterým si poradí Ancitrusi. Řasa, která se malinko dělá je "nějaká" zelená a tu Ancistrusi s radostí zbufnou. Vzhledem k tomu, že to málo řasy co vzniká je zelené, tak si myslím, že osvětlení je dostatečné ikdyž používám krycí sklo.

V literatuře se doporučuje 0.4-0.6W (u zářivek) na jeden litr vody, ale víc se mně líbí Rosíkův vzoreček - dovolil jsem si ho tady přepsat, ale určitě zavítejte na jeho stránky, jsou pro normální lidi a je tam stádo informací.
Rosíkův vzoreček
V = Výška akvária (sloupec vody) v cm
Š = Šířka(hloubka) akvária (rozměr od čelní stěny k zadní, NE délka) v cm
P = ( V x Š ) / 1000 x ( V / 50 )
používáš-li krycí sklo vynásob si výsledek 1.2 .

P = je počet trubic s délkou stejnou jako délka akvária (dle možností).

Osobně si myslím, že stačí malinko míň (s krycím sklem bych to nenásobil 1.2) za předpokladu použití akvaristických zářivek s dobou svícení 10-12 hodin.
Sice hodně lidí má názor, že stačí obyčejné zářivky (třeba firmy Philips), protože akvaristické zářivky nedávají ničeho víc, jen některé spektrum světla omezují. Dle mého je to důkežité, ale s nikým se hádat nebudu :). I dříve co jsem měl akvárium na jiném místě a navíc v jiném městě, jsem používal aspoň fialovou zářivku dotaženou v té době z Německa.
Ale ať akvaristické nebo normální, nezapomeň je tak jednou za rok vyměnit

Řez mojím osvětlením
akvárium
1. NARVA Oceanic Light 30W
2. NARVA Oceanic Colour 30W
3. NARVA Oceanic Nature 30W
Stínidlo (světlo) je z duralového plechu a polepené fólií co se dává za radiátory, nebo taky se na tom spí(radši jenom v létě) a říká se tomu alumatka. Světlo a teplo odráží dobře - nemusím topit, stabilně se drží teplota 25 stupňů celsia (pro američany co umí česky 77st. F).


Šangalovo akvárium

NAVRCHOLU.cz