Zářivky jsou od firmy NARVA a moje kombinace je:
NARVA Oceanic Colour 30W - svítí od 9:00 - 22:00
NARVA Oceanic Light 30W - svítí od 10:30 - 20:00
NARVA Oceanic Nature 30W - svítí od 10:30 - 20:00
Toto postupné zapínání a vypínání nezpůsobuje rybkám takový světelný šok. Také proto, že první zářivka se zapíná v době kdy je v místnosti už dost světla a poslední se vypíná z 90% v době kdy se v místnosti ještě svítí.
Jako tlumivku a startér mám 3 komplety od firmy AquaGlo, nejsou sice nejlevnější, ale jsou pohodlné pro instalaci.
V literatuře se doporučuje 0.4-0.6W (u zářivek) na jeden litr vody, ale víc se mně líbí Rosíkův vzoreček - dovolil jsem si ho tady přepsat, ale určitě zavítejte na jeho stránky, jsou pro normální lidi a je tam stádo informací.
Rosíkův vzoreček
V = Výška akvária (sloupec vody) v cm
Š = Šířka(hloubka) akvária (rozměr od čelní stěny k zadní, NE délka) v cm
P = ( V x Š ) / 1000 x ( V / 50 )
používáš-li krycí sklo vynásob si výsledek 1.2 .
P = je počet trubic s délkou stejnou jako délka akvária (dle možností).
Osobně si myslím, že stačí malinko míň (s krycím sklem bych to nenásobil 1.2) za předpokladu použití akvaristických zářivek s dobou svícení 10-12 hodin.
Sice hodně lidí má názor, že stačí obyčejné zářivky (třeba firmy Philips), protože akvaristické zářivky nedávají ničeho víc, jen některé spektrum světla omezují. Dle mého je to důkežité, ale s nikým se hádat nebudu :). I dříve co jsem měl akvárium na jiném místě a navíc v jiném městě, jsem používal aspoň fialovou zářivku dotaženou v té době z Německa.
Ale ať akvaristické nebo normální, nezapomeň je tak jednou za rok vyměnit
Řez mojím osvětlením
1. NARVA Oceanic Light 30W
2. NARVA Oceanic Colour 30W
3. NARVA Oceanic Nature 30W
Stínidlo (světlo) je z duralového plechu a polepené fólií co se dává za radiátory, nebo taky se na tom spí(radši jenom v létě) a říká se tomu alumatka. Světlo a teplo odráží dobře - nemusím topit, stabilně se drží teplota 25 stupňů celsia (pro američany co umí česky 77st. F).